Number in the World's Languages

Под редакцией: P. Acquaviva, M. Daniel.

Berlin: De Gruyter Mouton, 2022.

Русские итеративные наречия: штрихи к лексикографическому портрету

Апресян В. Ю., Шмелев А. Д.

В кн.: Компьютерная лингвистика и интеллектуальные технологии: по материалам международной конференции «Диалог 2022», выпуск 21. Вып. 21. Изд-во РГГУ, 2022. Гл. 3. С. 18-32.

A hybrid lemmatiser for Old Church Slavonic

Afanasev I.

Linguistics. WP BRP. НИУ ВШЭ, 2021

31 мая первая группа исследователей отправится на полевую станцию в Гватемале

Среди них есть и учащиеся Школы лингвистики – Саша Кожухарь и Лиза Востокова. Исследователи будут изучать майаские языки региона.

Цитируем блог Департамента лингвистики Университета Мэриленд:

First group to Guatemalan Field Station

Bon voyage to Rodrigo Ranero, Chris Baron, Paulina Lyskawa, Theodore Levin, Omer Preminger and Maria Polinsky, who on May 31 leave for Tecpan, Patzun, and Lake Atitlan in Guatemala, on the first group trip to the Guatemalan Field Station. Also with the group will be Carola Emkow from the Free University of Berlin, and three graduate students from other universities: Emma Bierings (Leiden), Sasha Kozhukhar (HSE Moscow) and Elizaveta Vostokova (HSE Moscow). The group will pursue several research projects on the structure of Mayan languages spoken in the area – Kaqchikel, Tzutujil, Mam, and Chuj – while joining ongoing projects on literacy and health led by Wuqu' Kawoq, an NGO who is a partner in the station".