Руководитель Рахилина Екатерина Владимировна

Введение в науку о языке

Кибрик А. Е., Федорова О. В., Татевосов С. Г. и др.

Буки Веди, 2019.

ДОСТАЛИ ТАК УПОТРЕБЛЯТЬ ИНФИНИТИВ! О НОВОЙ КАУЗАТИВНОЙ КОНСТРУКЦИИ В РУССКОМ ЯЗЫКЕ

Полински М., Левонтина И. Б.

Диалог. Компьютерная лингвистика и интеллектуальные технологии. 2019. № 18. С. 361-373.

Lexical Diversity and Colour Hues in Russian Poetry: A Corpus-Based Study of Adjectives

Lyashevskaya O., Vlasova E.

In bk.: Quantitative Approaches to Versification. Institute of Czech Literature of the Czech Academy of Sciences, 2019. P. 131-141.

29 октября в Школе лингвистики на Старой Басманной состоялась лекция Барта Гёртса "Common salience"

Барт Гёртс
 - известный специалист, работающий в области формальной семантики, прагматики, психолингвистики, философии языка, профессора Радбаудского университета (Неймеген, Нидерланды)..

Аннотация лекции:

Common salience

Despite the fact that the notion of salience plays an important part in pragmatics, it is usually taken as a primitive, and not analysed in any depth. I propose to distinguish between subjective and common salience, and argue that the second notion, not the first, is relevant for pragmatic theory, and especially for the analysis of referential expressions of various types, including pronouns, names, and definite descriptions. This raises the question what common salience is, and how it relates to subjective salience, and most of my talk will be about these issues.

Слайды лекции Барта Гертса (PDF, 471 Кб)