Acta Linguistica Petropolitana. Труды Института лингвистических исследований РАН. Т. XV.

Под науч. редакцией: Д. Ф. Мищенко, Д. В. Герасимов, Н. М. Заика и др.

Т. 15: Материалы Четырнадцатой конференции по типологии и грамматике для молодых исследователей (2017 г.). Ч. 2. СПб.: ИЛИ РАН, 2019.

Double-Blind Peer-Reviewing and Inclusiveness in Russian NLP Conferences

Kutuzov A. B., Никишина И. А.

In bk.: Analysis of Images, Social Networks and Texts. 8th International Conference, AIST 2019, Lecture Notes in Computer Science, Revised Selected Papers. Cham: Springer, 2019. P. 3-8.

Length Of Constituent As A Relevant Factor In Russian Syntax

Letuchiy A.

Linguistics. WP BRP. НИУ ВШЭ, 2019. No. WP BRP 88/LNG/2019.

29 октября в Школе лингвистики на Старой Басманной состоялась лекция Барта Гёртса "Common salience"

Барт Гёртс
 - известный специалист, работающий в области формальной семантики, прагматики, психолингвистики, философии языка, профессора Радбаудского университета (Неймеген, Нидерланды)..

Аннотация лекции:

Common salience

Despite the fact that the notion of salience plays an important part in pragmatics, it is usually taken as a primitive, and not analysed in any depth. I propose to distinguish between subjective and common salience, and argue that the second notion, not the first, is relevant for pragmatic theory, and especially for the analysis of referential expressions of various types, including pronouns, names, and definite descriptions. This raises the question what common salience is, and how it relates to subjective salience, and most of my talk will be about these issues.

Слайды лекции Барта Гертса (PDF, 471 Кб)