‘No way!’ Discourse formulae of disagreement in Russian and Eng-lish: a comparative study.

Kozyuk E., Badryzlova Y.

In bk.: Computational Linguistics and Intellectual Technologies: Papers from the Annual International Conference “Dialogue” (2021). Iss. 20. 2021.

Effort versus performance tradeoff in lemmatisation for Uralic languages

Tyers F. M., Bibaeva M.

Proceedings of the Sixth International Workshop on Computational Linguistics of Uralic Languages. 2020.iwclul-1.2. Association for Computational Linguistics, 2020

Магистрантка Школы лингвистики в третий раз стала «Лучшим преподавателем Лицея ВШЭ»

Студентка магистерской программы «Лингвистическая теория и описание языка» Ирина Астафьева третий раз подряд стала «Лучшим преподавателем Лицея ВШЭ».