Сборник статей к 85-летию В.С. Храковского

М.: Издательский дом ЯСК, 2019.

Башкирский стих и проблема национальной литературы

Орехов Б. В.

В кн.: Национальные литературы на современном этапе: научные концепции и гипотезы: круглый стол, посвященный 80-летию создания Института языка, литературы и искусства им. Г. Ибрагимова Академии наук Республики Татарстан (11 сентября 2019 г., г. Казань). Вып. 1. Каз.: нститут языка, литературы и искусства им. Г. Ибрагимова АН РТ, 2019. С. 135-145.

Inspector: The Tool For Automated Assessment Of Learner Text Complexity

Olga I. Vinogradova, Olga N. Lyashevskaya, Irina M. P.

WP BRP 55/LNG/2017. Высшая школа экономики, 2019. No. 79.

Анастасия Панова — «Восходящая звезда» по версии LinguistList!

Портал Linguist List завершил ежегодный раунд краудфандинга и подвёл итоги проекта Rising Star, в рамках которого лингвистическое сообщество знакомится с молодыми лингвистами со всего мира. В этом году в их число вошла наша студентка Анастасия Панова.

Анастасия Панова — «Восходящая звезда» по версии LinguistList!

Анастасия — студентка 4 курса ОП «Фундаментальная и компьютерная лингвистика» и сотрудница Международной лаборатории языковой конвергенции.

Научные интересы Анастасии — корпусные методы и абазинский язык, и вот что узнали о ней все участники сообщества LinguistList:

Meet Anastasia Panova! She is a 4th year BA student in the Linguistic Convergence Laboratory at the Higher School of Economics in Moscow and has done substantial work. She is involved in a field project for the documentation of Abaza, a Northwest Caucasian language, and has published a great journal article comparing morphologically-bound complementation in several languages of Eurasia and the Americas. She has also co-authored several talks given at international conferences.
In her lab, she has assisted by compiling a corpus of Russian as it is spoken in Daghestan, developing a web interface for this data and also manages online access to the data. These are only a few of the many technical solutions that she has provided for the lab. On top of all this, according to her mentors she is also an excellent team worker.

LinguistList — это одно из наиболее авторитетных лингвистических сообществ мира: веб-портал, почтовая рассылка, база данных персоналий, проект поддержки молодых лингвистов и др. LinguistList существует с 1990 года.

Поздравляем Анастасию и желаем ей дальнейших успехов!

At the School of Linguistics of the Higher School of Economics (HSE) in Moscow, where I am finishing my BA studies, all BA students at some moment have to choose between two profiles: theoretical linguistics and computational linguistics. Forced to somehow define my research interests I have chosen theoretical linguistics, but, fortunately, I still have a lot of opportunities to learn computational tools for linguistic analysis and these skills help me a lot in my theoretical studies.

Панова Анастасия Борисовна
Международная лаборатория языковой конвергенции: Стажер-исследователь