‘No way!’ Discourse formulae of disagreement in Russian and Eng-lish: a comparative study.

Kozyuk E., Badryzlova Y.

In bk.: Computational Linguistics and Intellectual Technologies: Papers from the Annual International Conference “Dialogue” (2021). Iss. 20. 2021.

Effort versus performance tradeoff in lemmatisation for Uralic languages

Tyers F. M., Bibaeva M.

Proceedings of the Sixth International Workshop on Computational Linguistics of Uralic Languages. 2020.iwclul-1.2. Association for Computational Linguistics, 2020

16-го и 19-го февраля сотрудники Школы лингвистики М.А. Даниэль и Н.Р. Добрушина сделали доклады на научном семинаре университета Павии (Италия)

М.А. Даниэль рассказал о необычном согласовании в арчинском и других западно-кавказских языках (Locutive agreement in East Caucasian language), Н.Р. Добрушина рассмотрела статус и функционирование союза чтобы (Russian by: on the way from subjunctive marker to complementizer).